Volkswagen Emisyon Krizi. 5 Bin Dolar Ödeyecek!

Volkswagen Emisyon Krizi. 5 Bin Dolar Ödeyecek!

Almanya’nın önde gelen otomobil firması Volkswagen, ABD’li kurumlarla anlaşmaya vardı. Varılan anlaşmaya göre emisyon ölçümlerinde yapılan hileden olumsuz etkilenen müşterilere 5 bin dolar ödeme yapılacak.

Egzoz gazı skandalıyla ABD ile başı dertte olan Alman otomobil devi  Volkswagen, son anda ABD’li kurumlarla anlaştı. Welt Online’ın bildirdiğine göre, VW’ye tanınan sürenin dolmasına kısa bir süre kala, başta ABD adaleti, ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA),  Kaliforniya Çevre Dairesi (CARB) ve ilgili kurumlar arasında uzlaşmaya varıldı.

DAVA AÇILMASININ ÖNÜNE GEÇİLDİ

Detaylar tam olarak belli olmamakla birlikte anlaşma gereğince, ABD’de söz konusu programla donatılmış VW marka dizel araç alanlara 5 bin dolar tazminat ödenecek. Ayrıca VW, otomobillerin geri çağrılması ve gerekli donanımların takılması nedeniyle oluşacak masrafları karşılayacak, yüklü miktarda ceza ödeyecek ve çevre konusunda gerekli önlemleri alacak. Bunun karşılığında ise, VW aleyhine dava açılmayacak.

SÜRE PERŞEMBE GÜNÜ SAAT 17:00’DA DOLUYORDU

Welt Online, anlaşmanın detaylarının Perşembe günü öğleden sonra ilgili hakim Charles Breyer tarafından  San Francisco’da açıklanacağını duyurdu. Breyer’in anlaşma sağlanması konusunda VW’ye Perşembe günü saat 17: 00’ye kadar süre tanıdığı, anlaşma sağlanamaması durumunda Breyer’in VW’ye karşı yaz aylarında dava açmaya hazırlandığı belirtiliyor.

600 BİN OTOMOBİLİN EMİSYON DEĞERLERİYLE OYNADIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Dünya çapında yaklaşık 11 milyon aracı özel bir programla manipüle eden VW’nin, ABD’de 600 bin dizel otomobilin emisyon değerleriyle oynadığı ortaya çıkmıştı.

Söz konusu anlaşmanın,  Avrupa’da satılan milyonlarca dizel otomobil için de baz olarak alınacağı belirtiliyor.

Aç Bakalım
By Aç Bakalım Nisan 21, 2016 05:30