Özel Hastanelerde Haksız Yere Alınan Ücretler

Özel Hastanelerde Haksız Yere Alınan Ücretler

Ülkemizde ki sağlık sektörü halen bir düzene girmiş değil, insanlarımız bu yüzden her seferinde mağdur edilmekte. Allah kimseyi hastanelere düşürmesin diyoruz. Özel hastanelerin bizlerden haksız yere kestiği fark ücretleri nasıl geri alınır onun bilgisini vereceğiz.

SGK anlaşmalı hastanelerde ödemek zorunda kalınan yüksek farkları geri alma yolları..

Ödemelerinizi Kredi Kartıyla Yapın

Yüksek fark ödemesinin ispatı ve Sayıştay denetimi sağlamak amacıyla, mutlaka kredi kartı kullanın.

Mutlaka Hizmet Dökümü İsteyin

2jpg-728x728

Özel hastaneden, faydalandığınız kalemleri belirten hizmet dökümünü mutlaka isteyin. Hastane 100 TL üzeri harcamalarda, siz istemeden bu belgeyi vermek zorundadır.

3jpg-728x728

SGK web sitesinden aldığınız sağlık hizmetine ait, özel hastanece istenebilecek tavan fiyatı öğrenin ve alınan ücretin usulsüz olup olmadığını kontrol edin. Sitede ödeyeceğiniz fark ücretinin hesaplandığı kolay bir uygulama bulunmaktadır.

Hastaneye Talepte Bulunun

Hastaneden SGK’ya aykırı olarak alınan yüksek ücretin iadesini talep edin. Verilmez ise iadeli taahhütlü olarak göndereceğiniz dilekçe ile talebinizi yineleyin.

Tüketici Hakem Heyetine Başvurun

Ödediğiniz rakam eğer Büyükşehir’de yaşıyorsanız 3.110 TL diğer yerlerde 1.191 TL altında ise Tüketici Hakem Heyetine başvurun. Tüketici Hakem Heyeti ‘nin vereceği karar, hastaneye tebliğinden 15 gün sonra kesinleşir ve hastane geri ödeme yapmazsa icra ile alınabilir

Tüketici Mahkemelerine Başvurun

6jpg-728x728

Almak istediğiniz miktar çok fazla ise Hakem Heyeti’nin kararı yeterli değildir. Hakem Heyetinden aldığınız kararı delil göstererek, Tüketici Mahkemelerine başvurun.

Şikayeti Mutlaka SGK’ya da Bildirin

Şikayetinizi aynı zamanda SGK ‘ya da ileterek, usulsüz ücret alan hastanenin denetlenmesini sağlayın. SGK sizin paranızı geri alamaz ama ceza kesebilir. Hastane aldığı cezada indirim yaptırabilmek için, size geri ödeme yapmak zorunda kalacaktır.

Aç Bakalım
By Aç Bakalım Şubat 16, 2015 06:42