Otomobillerle ilgili 8 ilginç gerçek!

Otomobillerle ilgili 8 ilginç gerçek!

İlk otomobilin 1886’da icat edilmesinden bu yana 125 yıldan daha uzun bir süredir araçlarla iç içe bir hayat yaşıyoruz. İşte otomotiv dünyasından 8 ilginç gerçek!

Hangi arabanın saatte kaç kilometre hız yaptığını, hangi arabanın yol tutuşunun daha iyi olduğunu istediğiniz zaman otomotivcilerden öğrenebilirsiniz. Ancak bazı sorular var ki, bir galeriye gittiğinizde satış yetkilisi cevaplamak için yetersiz kalabilir.

125 yılda, emniyet kemerlerinden 5 vitesli arabalara kadar ne zaman hayatımıza girdiğini unuttuğumuz bir çok gelişmeyle ilgilenerek günümüze geldik. Tabii ki bu 125 yıl içerisinde kendimizi arabalarla ilgili önemsiz şeylerle ilgilenirken de bulduk. Sizler için üstüne pek fazla düşünülmeyen bir kaç ilginç gerçeği derledik…

1- Araba Hırsızlığı;

araba-hirsizi

Eğer filmlerde gördüğünüz her şeye inanırsanız bütün güzel spor arabaların genelde hırsızlar tarafından hedeflendiğini düşünürsünüz. Ama gerçekte en çok darbe alanlar Albea, Accent, Linea gibi yaygın modeller oluyor. Ayrıca çalınan bu arabalar bir bütün halinde satılmıyor, parçalara ayırılıp satılıyor. Böylece yedek parça sektörü tükenmez bir kaynağa sahip olmuş oluyor… “Organize İşler” filmindeki gibi “Araba nerede, para nerede?” durumuna düşecek şaşkın hırsızları karşınızda bulmayı hiç beklemeyin. Arabanız çalınırsa tek parça halinde bulursanız öpün de başınıza koyun, “Benim aracım sıradan bir model çalan olmaz” demeyin, ne kadar yaygın bir modelse o kadar risk altında!

2- Arabayı tepetaklak kullanmak;

araba

Baş aşağı araba kullanmak aksiyon filmleri yüzünden size akıl almaz geliyor olabilir ancak bu mümkün. Bilim adamları arabayı tepetaklak kullanabileceğimizi açıkladı. Özellikle Formula 1 yarışları için kullanılan araçlar ters yüz edilmiş kanatlara sahip. Bu kanatlar uçak kanatlarının aksine havalanmak için değil arabayı yere doğru itmek için tasarlanmış. Şu anda bütün Formula 1 araçlarını tepetaklak kullandırabilecek teknolojiye sahip olan bilim adamları aracın içindeki insan için rahatsız edici olacağını göz önünde bulundurarak bu teknolojiyi geliştirmiyor.

3-  Küba

kuba

Küba’da çekilen pek çok filmi izlerken klasik arabaların şıklığıyla büyüleniyoruz. Kübalıların vintage aşığı olduğunu ve arabaların varlığının tek sebebinin bu olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak gerçek pek de öyle değil. 19 Ekim 1960’da Amerika Birleşik Devletleri, Küba’daki devrimin ardından ülkeye ekonomik ve siyasi ambargo uyguladı. Ambargonun en büyük etkilerinden biri yeni arabaların Küba’ya girememesiydi. 2014’te Küba hükümetinin herkesin istediği arabayı satın almasına izin vermesine rağmen ayda sadece 240 dolar ( 547 TL) kazanan Kübalılar farklı arabalar almak için daha çok paraya ihtiyaçları olduğunu fark ettiler. Sonuçta Havana sokakları için kaçınılmaz bir propaganda ortaya çıktı; Her yerde vintage, her yere vintage!

 

Pages: 1 2 3

Aç Bakalım
By Aç Bakalım Şubat 19, 2016 12:09