İŞTE ÇİĞ SARIMSAK YUTMANIN FAYDASI

İŞTE ÇİĞ SARIMSAK YUTMANIN FAYDASI

Sarımsak eskiden günümüze doğal bir ilaçtır.   Modern bilimin gelişmesi ile birlikte sarımsağın bizlere bu durumda sağlamış olduğu yararlar kanıtlanmıştır. Peki sarımsak çiğ tüketilirse ne olur?

100 gramlık bir porsiyonun içerisinde bulunan besin değerleri ise şöyle sıralanmaktadır;

 

Kalori (kcal) 148

Toplam yağ 0,5 g

Kolesterol 0 mg

Sodyum 17 mg

Potasyum 401 mg

Karbonhidrat 33 g

Diyet lifi 2,1 g

Şeker 1 g

Protein 6 g

A vitamini 9 IU

C vitamini 31,2 mg

Kalsiyum 181 mg

Demir 1,7 mg

D vitamini 0 IU

Piridoksin 1,2 mg

B12 vitamini 0 µg

Magnezyum 25 mg

sarimsak (1)

  1. Kanser riskini ortadan kaldırmaktadır.

Sarımsağın bizlere sağlamış olduğu yararların en başında bazı kanser türlerinin risklerini yok etmesi veya hastalığın ilerleyişinin durdurulması yer almaktadır. Sarımsak vücut direncini arttırdığı için kanserli hücreler ile daha kolay bir şekilde savaşmıştır. Vücudumuzda özgürce dolaşmakta olan serbest radikaller çevresel, yaşsal ve besinsel yollar ile birleşerek kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlayacaktır. Bu birleşmeler sonucunda da tümör oluşumu meydana gelmektedir. Tümörler iyi ve kötü olmaktadır. İyi huylu olan tümörlerin bizler için herhangi bir zararı bulunmamaktadır ancak kötü huylu olanlar kansere neden olmaktadır. Bu durumda serbest radikallerin büyümesini engellemek için sarımsak tüketmeniz sizler için oldukça yararlıdır. Sarımsak kanser çeşitlerinden özellikle karaciğer, beyin ve prostat kanserlerine iyi gelmektedir. Akciğer kanseri için gün içerisinde 2 diş sarımsak yemeniz gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak her gün sarımsak tüketen kişilerin akciğer kanserine yakalanma riskleri yüzde 44 oranında azalmıştır. Gliblastomalarda bulunan ölümcül beyin tümörünün hücrelerini yok etmede en önemli gıdaların başında sarımsak gelmektedir. Sarımsağın içerisinde bulunan organo-kükürt bileşikleri bu konuda zararlı hücreler ile savaşmaktadırlar. Prostat kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi zararlı tümörler ile savaşarak sizlerin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

  1. Doğal bir antibiyotik özelliğini taşımaktadır.

Herkes sarımsağın güçlü bir antibiyotik olduğunu bilmektedir. Sarımsağın içerisinde bulunan dialil sülfit bileşikleri, campylobacter bakterileri yok olmasını sağlayarak bağışıklık sistemimizin daha güçlü olmasına neden olmaktadır. Bu da soğuk algınlığı ya da grip gibi sağlık sorunlarını yok etmektedir. Campylobacter bakterileri ise en çok kişilerin bağırsaklarını etkilemektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda ise gün içerisinde düzenli olarak sarımsak yemekte olan kişilerin yüzde 65 oranında bağırsak sorunlarından kurtulduğu anlaşılmıştır. Gribin etkilerinden ise yüzde 70 oranında kurtulmaktasınız.

  1. Kalp sağlığını desteklemektedir.

Emory Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, sarımsağın özellikle kalp ameliyatı sırasında kalbi korumak ve kalp krizi sonrasında iyileşme sürecinde önem teşkil ettiği ispatlanmıştır. Ayrıca Hidrojen disülfid gazı da aynı şekilde kalbi olası sorunlardan korumaktadır. Ancak uçucu bir gaz olması nedeniyle kullanımı zor olmaktadır. Bu yüzden doktorlar bu gibi durumlarda sarımsak yağını tercih etmektedirler. Fareler üzerinde yapılmış olan deneyler soncunda kalp krizinden sonra iyileşmelerinde sarımsağın etkisi yüzde 61 oranında olumlu bir etki göstermiştir. Sarımsak kalp sağlığınızı destekleyerek diyabet gibi sağlık sorunlarının oluşmasını da engellemektedir.

  1. Karaciğer hasarlarını onarmaktadır.

Özellikle uzun süredir alkol kullanan kişilerin karaciğerlerinde sorunlar oluşmaktadır. Meydana gelen bu karaciğer ise çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Sarımsağın içerisinde bulunan  dialil disülfür sayesinde ise, karaciğer hasarlarını onarmada kişilere yardımcı olmaktadır.

  1. Daha güçlü saçların olmasına yardımcı olmaktadır.

Sarımsağın içerisinde bulunan keratin sayesinde, saçlarınız daha güçlü ve sağlıklı olacaktır. Keratin bir çeşit proteindir. Düzenli olarak sarımsak tüketimi saç dökülmeleri, kepek oluşumu gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca saçlarınızın kırılmasını önleyerek aynı zamanda çabuk uzamasına yardımcı olmaktadır. Bunlara ek olarak saçlarınızın sağlıklı olmasını sağlayarak kellik gibi sorunların oluşumunu engellemektedir.

  1. Daha güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olursunuz.

Sarımsak; çinko, B6 vitamini, manganez ve C vitaminini içermektedir. Bu vitaminler sayesinde vücudunuzda kalsiyum emilimi hızlanmaktadır. Bunun sonucunda ise daha güçlü ve sağlıklı bir kemik yapısına sahip olabilirsiniz. Bu kapsamda her gün düzenli olarak sarımsak tüketmeniz gerekmektedir.

  1. Kan basıncını düzenlemektedir.

Kan basıncı hakkında Ankara Üniversitesi’nde yapılmış olan bir araştırmada 23 kişiye sarımsak ile ilgili bir test yapılmıştır. Bu testin amacı sarımsak ekstratının, kan yağ profilinde nasıl bir etki bıraktığı ile ilgilidir. Bu kişilerden 13’ü yüksek kan basıncına sahip insanlardan oluşturulmuştur. Böylelikle 2 grup insan olarak araştırmalarına devam etmişlerdir. Bu gruplar ise yüksek kolesterol normotansif grup ve yüksek kolesterol hipertansif grup olarak adlandırılmaktadır. Toplamda bu kişilere 4 ay boyunca her gün düzenli olarak sarımsak verilmiştir. Kişilerin kan basınçlarının yanı sıra aynı zamanda böbrek ve karaciğer fonksiyonlarındaki durumları da incelenmiştir. 4 ayın sonunda ise, düzenli olarak sarımsak tüketen kişilerin değerleri diğerlerine oranda daha iyi çıkmıştır. Böylelikle sarımsak tüketmenin kan basıncı üzerindeki etkisi anlaşılmıştır. Eğer bu gibi sağlık sorunlarınız varsa, düzenli olarak sarımsak tüketmeniz gerekmektedir. Sarımsağın bunca yararı bulunmasına rağmen, fazla tüketilmesi de bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Kişileri en çok rahatsız eden yan etkisi ise kötü ağız kokusudur. Ayrıca bazı kişilerin sarımsağa karşı alerjisi olabilir. Bu kişilerin sarımsak yemeyi kesmeleri gerekmektedir. Bunlara ek olarak boğazda yanma hissi, mide bulantısı, gaz ve kusma gibi sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Bu ve benzeri yan etkileri ile karşılaşırsanız, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Aç Bakalım
By Aç Bakalım Temmuz 4, 2016 06:52