İŞTE 10 ADIMDA UYKU BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

İŞTE 10 ADIMDA UYKU BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

Oysa sağlıklı bir uykunun sağlık açısından sayısız yararı vardır. Vücudun dinlenmesi için gerekli olan uyku; bağışıklık sistemini güçlendirerek beyninizin gün boyu dinç kalmasını sağlar. Ayrıca düzenli uyku tansiyonu dengeleyerek kalp krizi geçirme riskini azaltır. Tüm bunların yanı sıra cildin yaşlanmasını da geciktiren çok değerli uykuya bir an önce dalmak istemez miydiniz? Öncelikle uyuyamama problemi olan İnsomnia’dan bahsedelim biraz. Gece boyu yatakta dönüp durmak, bir türlü uyuyamamak ya da uyuduktan sonra kısa aralıklarla tekrar uyanmak İnsomnia’nın en yaygın belirtilerindendir. Fakat her uyku problemi İnsomnia olmayabilir.

Yoğun stresli bir dönem geçiriyor ya da beslenmenize dikkat etmiyorsanız birkaç gece uykusuzluk çekmeniz gayet normal. Bu durum geçici İnsomnia olarak bilinir. Uykusuzluk nöbetleriniz 1-3 haftadır devam ediyorsa kısa süre için İnsomnia’dan etkilendiğiniz bir gerçek. Ancak 3 haftalık süreyi aşan uykusuzluk şikayetlerinde kronik İnsomnia olmanız işten bile değil.


Peki, yok mu bunun bir çaresi?

İnsomnia’nın tedavi edilme şekli altında yatan nedene göre değişir. İnsomnia’nın; menopoz, gebelik, depresyon, Parkinson, demans ya da kronik ağrı gibi çeşitli nedenleri olabilir. Dolayısıyla İnsomnia’nın tedavi edilmesi altında yatan sebep faktörünün ortadan kaldırılmasıyla ilişkilidir. Bunun dışında, doktorunuzun gerekli gördüğü hallerde ilaç desteği almanız söz konusudur. Ancak tüm bunlara gerek kalmadan uykusuzluk sorununu kendiniz de çözebilirsiniz. Bu konudaki en önemli yardımcılarınız ise beslenme düzeninize ekleyeceğiniz sağlıklı besinler. O halde; uykusuz gecelerin neden olduğu gün boyu yorgunluk hissine savaş açan, başınızı yastığa koyar koymaz uyumanızı sağlayacak süper besinlerle tanışmanın vakti!

Midenizi Rahatlatacak: Yulaf Ezmesi

1-yulaf-ezmesi-1024x768

Yulaf ezmesi yalnızca kahvaltıda değil, akşam yatağa girmeden önce de tüketebileceğiniz tam tahıl kaynağıdır. Yulaf ezmesi tok hissettirmesinin yanı sıra kan şekerini yükselterek rahatça uykuya dalmanızı sağlar. Yulaf ezmesinde bulunan melatonin deliksiz bir uykunun sırrıdır.

Kaslarınızı Gevşetecek: Badem

2-badem-1024x678

Bir avuç badem tükettikten sonra yatağa girmek bir yana hemen olduğunuz yerde kestirmek isteyeceksiniz. Bademin içeriğindeki triptofanla magnezyum kaslarınızı ve sinirsel fonksiyonlarınızı gevşeterek kalp ritminizi düzenler. Geriye size güzel bir uyku çekmek kalır.

Daha Tatlısı Yok: Bal

3-bal-1024x678

Balın zengin glukoz yapısı beyninize, zihninizin dinç kanmasını tetikleyen oreksin’i devre dışı bırakması için sinyal gönderir. Çok fazla bal tüketmek başka sağlık problemlerine neden olabileceğinden yatağa girmeden önce sadece 1 tatlı kaşığı bal yemeniz mışıl mışıl uyumanıza yeter de artar.

Kırmızının En Güzel Tonu: Kiraz

kiraz-401952

Güzel bir uyku çekmek için yapmanız gereken melatonin alımını arttırmak. Kiraz ise size ihtiyacınız olan melatonini vermeye hazır. Düzenli olarak kiraz tüketen kişilerin uyku problemlerini çözerek, sabit bir uyku düzenine geçtikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Doğadan Gelen Sağlık: Bitki Çayları

5-bitki-caylari

Bitki çaylarının rahatlatan etkisi çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Siz de uyumakta güçlük çekiyorsanız akşamları papatya, çarkıfelek ya da melisa çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Ada çayı da rahatlatıcı etki gösteren bitki çayları arasındadır.

Kopkoyu Lezzet: Bitter Çikolata

6-bitter-cikolata-1024x768

Bitter çikolatanın sağlığa olan diğer faydalarından hiç bahsetmeden hemen uykuyu yakından ilgilendiren etkisinden söz edelim. Bitter çikolatadaki serotonin beyninizi ve tüm vücudunuzu rahatlatarak kolayca uyumanıza yardımcı olur.

Potasyum Kaynağı: Muz

7-muz-1024x576

Potasyum ve magnezyum açısından oldukça zengin bu tropik lezzet, kas ve sinir sisteminizi gevşeterek sizi derin bir uykuya hazırlar. B6 vitamini içeren meyveler ekstra triptofan ve serotonin ürettiğinden muz uyumadan önce tüketmek için harika bir besindir.

Daha Fazlasını Hak Eden: Hindi

8-daha-fazlasini-hak-eden-hindi

Hindi tüketmenin uyumakla bir ilgisi olup olmadığı konusundaki ikilem devam etse de, hindinin tüm metabolizmayı yavaşlatan triptofan, serotonin ve melatonin içerdiği bilinmektedir. Yani hindi akşam yemeklerinde tüketmek için harika bir besin kaynağı olabilir.

Nohutun En Güzel Hali: Humus

9-humus

Belki de nohutun en yakıştığı yiyeceklerden biri olan humus tam bir triptofan kaynağı. Eğer gecenin bir yarısı uyanıp kendinizi buzdolabının önünde buluyorsanız, evde mutlaka hazırlanmış humus bulundurmalısınız. Humus tüketerek hem gece açlığınızı kolayca bastırır hem de yatağa döner dönmez uykuya dalarsınız.

Tam Tahıllısından: Ekmek

10-tam-tahilli-ekmek

Karbonhidratlar hem sizin en iyi arkadaşınız hem de en kötü düşmanınızdır. Şekerleme ve meyve suları size çabucak enerji veren karbonhidratlardır. Çünkü çok hızlı sindirilirler. Tam tahıllı ekmek gibi tahıl yoğunluklu besinler ise yavaş sindirilir ve kan şekerini düzenler. Bu yüzden uyumadan önce bir dilim tam tahıllı ekmek tüketmek daha kolay uyumanıza yardımcı olur.

 

Gamze ŞAFAK
By Gamze ŞAFAK Temmuz 4, 2016 07:10