BU BİR MÜHÜR DEĞİL ÖRÜMCEK!

BU BİR MÜHÜR DEĞİL ÖRÜMCEK!

Hayvanlar gizemleriyle şaşırtmaya devam ediyor. Bu örümcek çok enterasan.

Eğer günün birinde toprağın üstünde yatan bir mühür veya madeni para görünümünde bir şey görürseniz onu almak için iki kere düşünün çünkü o bir örümcek olabilir.

Alttaki resimlerde görülen şeyin ilk bakışta ne olduğunu kestirmek zor ; fakat bu canlı Cyclocosmia Ricketti (Döşeme kapağı örümceği) olarak anılan bir örümcek türü.

Cyclocosmia Ricketti isimli bu örümcek, çok farklı bir anatomik yapıya sahip : gövdesinin alt kısmı yarıdan kesilmiş gibi duran ve sertleşmiş bir plakla sonlanan bu örümceklere en sık Çin’de rastlanıyor. Örümcekler arkalarında taşıdıkları bu plağı, 7 ila 15 cm derinliğindeki yuvalarının girişlerini kapatmak için kullanıyorlar. Vücutlarını bir nevi kapı olarak kullandıkları plağın görüntüsü ise tıpkı bir mühür gibi, üzerindeki geometrik şekilleri rahatça gözlemlemek mümkün.

CYCLOCOSMİA RİCKETTİ ÖRÜMCEĞİNİN ÖZELLİKLERİ

bu-bir-muhur-degil-cyclocosmia-ricketti-orumcegi-ilgincbirbilgi-02

Bu cinsteki Döşeme Kapağı Örümceklerinin karınları, beklenmedik şekilde kesik yapılıdır ve bir kaburga ve kanal sistemiyle güçlendirilmiş sert bir disk ile sonlanmaktadır. Bu diski, tehdit edildiklerinde yaptıkları 7 ila 15 cm. derinliğindeki dikey çukurlarının girişini kapatmak için kullanırlar ; bu davranış, fragmosis(phragmosis) olarak bilinir. Diskin kenarları çevresinde güçlü dikenler yer alır. Açtıkları çukurun sadece taban kısmı ipekle örülü olur.

Bu cinsteki türler ; karın disklerindeki desenlerle, tüy sayılarıyla ve sperm keselerinin biçimleriyle birbirlerinden ayırt edilirler.

2010-10-29-1801 5639aabaf018fb2c50e73cfc Cyclocosmia ricketti spider cyclocosmiasp f0061972_0474775 images (1) indir muhur-degil-orumcek_62792_b

Gamze ŞAFAK
By Gamze ŞAFAK Haziran 27, 2016 12:34